» Etetési tippek kölyökkutyáknak
Mennyi táplálékra van szüksége a kiskutyámnak?
Az ideális táplálékmennyiség meghatározásakor különösen az átlagon felüli gyorsasággal fejlődő és ezáltal a „túl nagyra” nőtt fiatal állatok esetén kell az életkornak és fajtának megfelelő „elérendő súlyt” alapul venni, és nem annyira a pillanatnyi tényleges testsúlyt („valós súly”)! Ha egy túl nagy és nehéz kölyköt a tényleges súlyának megfelelően táplálunk, a további túl gyors növekedést támogatjuk.
Milyen gyakran kell etetnem a kiskutyámat?
- 4 hónapos korig: 4 étkezés / nap,
- 6 hónapos korig: 3 étkezés / nap,
- Féléves kor felett: 2 étkezés / nap,
Napi egy vagy két étkezés javasolt egyébként a felnőtt kutyának is, mely során az étel mennyiségét az egyszerű felezés helyett adagokra is oszthatjuk pl. 1/3 adag reggel és 2/3 este (vagy fordítva). Sőt, a gyomorcsavarodás elkerülése érdekében van, aki legalább 3 étkezést javasol naponta.
Mikor kell átállni a „felnőtteledelre”?
- Kistestű fajtáknál (10 kg-ig) kb. 9-12 hónaposan lehet átállni a megfelelő „felnőtteledelre”.
- Közepes termetű fajták esetén az átállás kb. 12-15 hónapos korban történik.
- Nagytermetű fajták esetén a növekedés kb. 15-18 hónapos korra szinte befejeződik. Ezért náluk ebben az életkorban lehet „felnőtteledelre” váltani.
Az ezt követő eledelt fajtától, anyagcserétől és teljesítménytől függően kell kiválasztani (pl. Adult Mini normál energiaszükségletű felnőtt kutyák számára 10 kg-os testsúlyig, Adult Medium normál energiaszükségletű felnőtt kutyák számára 11-25 kg között, Adult Maxi normál energiaszükségletű felnőtt kutyák számára 26 kg felett).
» 20 tipp a friss macskatartóknak
20 tipp a friss macskatartóknak
Összegyűjtöttünk 20 tippet a friss macskatartóknak, de azok is találnak benne hasznos tanácsokat, akik már rutinos cicások.
1. Mindig figyelj oda a kártevőkre!
Habár rengeteg macskatartó ismeri a bolhák veszélyeit, azt már kevesebben tudják, hogy sok más kártevő parazita, mint például a galandférgek, az atkák, a fonalférgek és a kullancsok is veszélyt jelentenek a cicákra. Amellett, hogy a kórokozók egy része a gazdikra is ártalmasak lehetnek, sok esetben a gyógyítás nagyon nehézkes és hosszú folyamat. Éppen ezért rendkívül fontos a megelőzés, és az állat élőhelyének tisztántartása, legyen szó akár benti, akár kinti cicáról.
2. Fontos lehet az ivartalanítás
Ha új a cicád, és még nem járt kint a nagyvilágban, akkor is bármikor kiszökhet egy kis kalandra, és szinte semmibe sem telik, hogy 2 hónappal később további kiscicák gazdája legyél. Persze mindenki szereti a kiscicákat, azonban ha előzetesen nem vagy felkészülve a tartásukra de te, se a cicád, akkor az ivartalanítás mindkettőtök számára nagy szívesség lehet. A macskák már 4-6 hónapos koruktól is vemhesek lehetnek, ezért nem érdemes sokáig halogatni a döntést.
3. Szoktasd a macskádat az alomhoz
Sokan azt hiszik, hogy minden macska ismeri a macskaalom használatát, ez azonban nem mindig van így. Az alom használata nem csak neked könnyíti meg az életedet, hanem a cicád egészége szempontjából is kulcskérdés, éppen ezért, ha azt tapasztalod, hogy a cicád nem szobatiszta, mindenképpen kezd el rászoktatni, akár állatorvosi segítséggel.
4. Figyelj oda a cicád karmaira
A hosszú macskakarom nem csak neked lehet fájdalmas, hanem kedvencednek is. Habár a kint élő macskák egy része meg tudja oldani a körme ápolását kaparászással, minden cica esetében fontos lehet a rendszeres karomápolás. Az állatok általában nem szeretik, ha levágják a karmukat, ezért érdemes akkor próbálkozni, amikor fáradtabbak vagy éppen hogy felkeltek egy jó nagy szundizásból.
5. Mindig minőségi táplálékot adj a cicádnak
Csak azért, mert valami olcsó, és a csomagolása azt hirdeti, hogy az lesz a cicád kedvence, még nem biztos, hogy hosszútávon jól jár az állat. Mi a PreVitalnál az összes termékünket úgy fejlesztettük ki, hogy odafigyeljünk a cicák speciális igényeire, így minden szükséges tápanyag és nyomelem megtalálható a PreVital macskaeledelekben, amiből a széles választék garantálja, hogy a te cicád is megtalálja a saját kedvencét.
6. Rendszeresen tartsd tisztán a macskaalmot
Minden állat esetében más az az időtartam, ami alatt „bekoszolódik” a macskaalom, azonban fontos, hogy soha se várd meg az utolsó pillanatot, amikor már sem te, sem ő nem tudja elviselni a szagokat. Emellett fontos a rendszeresség, ez hosszú távon sokat segít neked illetve a cicádnak is.
7. Figyelj oda a kedvenced tisztaságára
Habár a cicák életük elég nagy hányadát töltik tisztálkodással, még is vannak olyan helyek, amire érdemes odafigyelni. Ilyen például a cicák füle, illetve fogazata, de időnként a bundájuk is ápolást igényel. Hetente legalább egyszer érdemes átnézni a cicádat, így rengeteg egészségügyi problémát megelőzhetsz.
8. Fontos a cica beoltása
Sok helyen félnek beoltani a cicákat, azonban vannak olyan oltások, amelyek szinte elengedhetetlenek, ha nem szeretnéd, hogy kedvenced komolyabb problémáktól szenvedjen. Éppen ezért fontos, hogy 7-8 hetes koruktól kezdve valamennyi fertőző betegség ellen oltást kapjanak, illetve időnként szükség lehet ezen oltások megismétlésére is.
9. Soha ne hagyj figyelmen kívül semmilyen problémát
A cicák, ahogy sok más háziállat, általában magától ki tud gyógyulni a kisebb betegségekből, azonban a probléma az, hogy soha sem tudhatod, mi számít kisebb betegségnek. Lehet, hogy egy egyszerű, kis problémának tűnő dologból lesz a legnagyobb baj, ezért mindig érdemes felkeresni egy állatorvost, hiszen ennyit megér kedvencünk élete.
10. Ne etesd túl a macskádat
Minden cicának megvan a tápanyagszükséglete, függően annak fajtájától, korától és nemétől. Ha több ételt kap, mint amit a szervezete megkíván, könnyen elhízhat és túlsúlyos lehet, ami további problémákhoz is vezethet. Éppen ezért mindig csak annyi táplálékot adj kedvencednek, amennyire valóban szüksége van, még akkor is, ha kis túlzással mindent megenne, amit csak elé raksz.
11. Nem minden cicának van szüksége szabad térre
Sokan úgy gondolják, hogy a cicák a ragadozó mivoltukból fakadó vadászösztöneiket csak a szabadban tudják kiélni, azonban ez nem igaz, hiszen egy-egy beltéri játék is kielégítheti ezeket az ösztönöket. Mindenki a saját lehetőségei és véleménye alapján engedheti ki a cicákat, azonban fontos megjegyezni, hogy a szabadban jóval több veszély leselkedik rájuk, és egy kizárólag bent tartott cica is élhet teljes és boldog életet.
12. A macskák nem mindenevők
Sokan azt hiszik, hogy amit a cica magától megeszik, az jó neki, legyen az akár más állatok számára készített eledel. Ez sajnos nincs így, ezért mindig figyeljünk oda, mit kap enni, hiszen vannak számára kifejezetten tiltott ételek. A PreVital termékei kizárólag a macskák számára készültek, és minden meg van bennük, hogy egy cica egészséges és jóllakott lehessen.
13. A különböző háziállatok nem mindig jönnek ki jól egymással
Habár a kutyák és a cicák legendás ellentéte rengeteg esetben nem igaz, sokszor az is megtörténhet, hogy a cica támadja meg a kutyát és nem fordítva. Fontos, hogy ha már meg is van a két háziállat, össze kell szoktatni őket, és ez igaz más jellegű háziállatok esetében is, még akkor is, ha azok közvetlenül nem is érintkeznek egymással.
14. Fontos a rendszeres állatorvosi ellenőrzésre
Az állatorvosra nem csak akkor van szükség, ha már kész a baj. Ahogy az emberek esetében, úgy a macskáknál is fontos a rendszeres szűrővizsgálat, hiszen rengeteg betegség csak hosszú lappangási idő után tör elő, illetve lehetnek olyan problémái is kedvencünknek, amit a gazdi avatatlan szemei nem feltétlenül vesznek észre.
15. Legyen a cicádnak nyakörve
Amikor már egy cica megszokta a felségterületét, illetve azt, hogy hol kap rendszeresen enni, akkor az ember azt gondolja, hogy nem fog elkóborolni. Ez a kizárólag házban tartott cicáknál általában így is van, azonban akik gyakran járnak a szabadban, teljesen váratlan esetekben is eltűnhetnek. Éppen ilyenkor fontos egy nyakörv, amin rajta van akár az elérhetőséged is, hogy könnyebben megelőzhesd a nagyobb bajt.
16. Az állatgyógyszerek nem minden állat esetében jók
Sőt, egyes kutyagyógyszerek akár halált is okozhatnak a cicáknál, de egyébként is fontos, hogy mindig az állatorvos által előírt gyógyszerrel és gyógyszermennyiséggel kezeld a cicádat, hogy valóban meg is gyógyuljon.
17. A cicák nem mindig köhögnek fel szőrcsomókat
Habár a cicák gyakran szokták a bennük összegyűlő szőrlabdát felköhögni, ha ez nagyon gyakran történik, akkor az állatnak könnyen lehet, hogy valamilyen problémája van. Ugyanez igaz az ellenkező esetben is, ha soha sem találunk ilyen szőrcsomókat a kedvencünk körül, érdemes az állatorvos tanácsát kérni.
18. Fontos a cicák tanítása
Sokakban az a tévhit él, hogy tanítani csak a kutyákat szabad, azonban ez nem igaz. A cicáknál ugyanilyen fontos a vezényszavak alkalmazása, és még ha sokszor úgy is tűnik, hogy egyáltalán nem érdekli őket, amit kérni szeretnénk, hosszú távon mind a gazdi, mind a cica jobban jár, hogyha könnyebben megértitek egymást
19. Nem minden cica gyengéd
Számunkra a cicák kedvenc tevékenysége a dorombolás, azonban azt is el kell tudnunk fogadni, hogy nem minden cica szeret túl gyakran a gazdihoz bújni. Ezzel együtt lehet, hogy ugyanúgy szeret minket, mint mi őt, még akkor is, ha időnként kapunk egy-egy karmolást. Erről a cicák részben leszoktathatók, és ha nagyon gyakran csinálják, érdemes kikérni az állatorvos tanácsát, de néha azt is meg kell szoknunk, hogy néhány cica soha sem lesz a gyengédség mintaképe.
20. Figyelj oda arra, ha a cicád furán viselkedik
Kerüli a macskaalmot, vagy kihagy egy-két étkezést? Elsőre csak kisebb furcsaságnak tűnhet, azonban könnyen lehet, hogy sokkal komolyabb probléma rejtőzik ezek mögött. Mindig figyelj oda cicád egészségére, hiszen ő csak tetteivel képes tudatodra adni, ha valami problémája van.